A szennyvíztisztítás leegyszerűsített folyamata:
A szennyvíztisztítás alapvető célja az, hogy a tisztított szennyvíz, amelyet az élővizű befogadóba vezetünk, hogy semmiféle módon ne szennyezze az élő környezetünket. A szennyvíztisztító telepre érkező szennyvíz jellemzően kommunális eredetű, a lakosság ivóvíz felhasználása során keletkező szennyvíz. A keletkező szennyvizek elvezetésére szolgáló csatornahálózat lehet egyesített rendszerű – egy hálózaton kerül elvezetésre a szennyvíz és a csapadékvíz is -, és elválasztott rendszerű – külön van kiépítve szennyvíz és csapadékvíz elvezető hálózat.
A tisztítandó szennyvízben nagyobb darabos szennyeződések, kisebb viszonylag jól ülepedő szerves és szervetlen szennyeződések és oldott állapotú szennyeződések találhatóak. Ezeket a szennyező anyagokat kell eltávolítani a tisztítás során. A település területéről összegyűjtött szennyvíz minősége és mennyisége határozza meg az alkalmazott technológiát. A különböző típusú szennyező anyagok eltávolításához különböző tisztítási technológiák állnak rendelkezésre. A tisztítási technológiákat három fő csoportra oszthatjuk:
– mechanikai tisztítási fokozat – alapvetően a nagyobb darabos szennyeződések, szálas anyagok eltávolítására, valamint a viszonylag könnyen ülepedő anyagok eltávolítására szolgál. Elsősorban fizikai módszereket alkalmazunk (szűrés, ülepítés). Ide soroljuk a szennyvíztisztító telepeken üzemelő rácsot, homokfogót, előülepítőt.
– biológiai tisztítási fokozat – az oldott állapotú, nagyrészt szerves eredetű szennyező anyagok eltávolítására szolgál biológiai tisztító egység segítségével. A természetben is meglévő biológiai élőlények tömegével – eleveniszap – végezzük a tisztítást. Az eleveniszapnak a lehető legoptimálisabb körülményeket biztosítjuk ahhoz, hogy minél rövidebb idő alatt és a minél nagyobb hatásfokkal eltávolítsa a szennyező anyagokat a szennyvízből. A biológiai folyamatokhoz biztosítunk tápanyagot – ez maga a tisztítandó szennyvíz -, biztosítunk oxigént – ehhez különböző gépi berendezéseket alkalmazunk -, és biztosítjuk a folyamatokhoz szükséges tartózkodási időt. Ide soroljuk az eleveniszapos rendszereket, oxikus, anoxikus tereket, nitrogéneltávolító egységeket.
– harmadik tisztítási fokozat – azokat az oldott állapotú szennyező anyagokat, amelyeket biológiai úton nem tudunk eltávolítani, kémiai módszerek alkalmazásával vonjuk ki a szennyvízből. (pl. vegyszer adagolása) Ide soroljuk elsősorban a vegyszeradagolásokat.
A tisztítás melléktermékei az alábbiak lehetnek:
- rácsszemét, homokfogóból származó hulladék – ezt elszállítjuk hulladéklerakóba
- előülepítőből származó primer iszap – ami bemosódik a csatornahálózatról
- az eleveniszapos technológiából származó szekunder iszap (fölösiszap)
A primer és a szekunder iszapot kezeljük az iszapvíztelenítési technológiákkal.
Az Társaságunk által üzemeltetett szennyvíztisztító telepeken jellemzően iszapvíztelenítő centrifugát vagy szalagszűrőprést alkalmazunk. Az iszapvíztelenítő centrifuga nagy fordulaton „kicentrifugázza” a víztartalmat az iszapból. A szalagszűrőprés két szalag között kipréseli a víztartalmat.
Mindkét esetben szükséges az iszapok előkezelése – sűrítés, homogenizálás, polielektrolit vegyszer hozzáadása (elősegíti a víztartalom kivonását az iszapból). A víztelenített iszapokat elszállítjuk további kezelésre (BIOGÁZ Erőműbe, komposztálásra, rekultivációs célra).
A melléktermékként keletkező csurgalékvizeket a szennyvíztisztítási technológiában kezeljük a befolyó szennyvízzel együtt.
Egy csepp a csatornában MAVÍZ film: