A VÍZBÁNYÁK TÖRTÉNETÉRŐL
Hat évtizeddel ezelőtt a Tatai-medence vízgyűjtőterületén történő bányászati munka komoly nehézségeket okozott a szakembereknek. A szénbányászat működésére az egyik legjelentősebb veszélyforrást a nagy mélységekbe leszivárgó, megszűrt, letisztult és ott tárolt csapadék, a karsztvíz jelentette. A hatvanas évek első felében a Felsőgallán épült XIV/A vízakna és a Bánhidán épült XV/C vízakna építésének célja a bányajáratokba beszivárgó víz kiemelése, így a biztonságosabb körülmények között történő szénbányászat megvalósítása volt. A 80-as évek közepén a szénbányászat már nem volt gazdaságosan folytatható, így ezután az Európában egyedülálló vízbányák feladatává a lakosság, az intézmények és gyárak vízigényének kielégítése vált.
A vízaknákat a Tatabányai Szénbányák Vállalata üzemeltette. Az ivóvizet mindkét akna közelében a felszínen átadta a regionális rendszert üzemeltető vízmű szervezetnek. A vízaknák mellett létesített vízmű telepek, végzik jelenleg is az átvett víz elosztását és a regionális rendszerekbe történő továbbítását.
A két vízakna üzemeltetését a Tatabányai Szénbányák Vállalat felszámolása után, 1993-tól, a megalakult Karsztaqua Kft. végezte. Az ivóvíz szolgáltatást még mindig két gazdasági szervezet végezte, mely a fogyasztói ellátás biztonságát tekintve nem volt optimális. A két önálló szervezet egyesítése szükséges volt. Egyeztetések után 1998-ban a Karsztaqua Kft. az Északdunántúli Vízmű Rt-be beolvadt.
A VÍZBÁNYÁK SZEREPÉRŐL
Az ÉDV Zrt. XIV/A – XV/C vízbázisok ellátási övezetébe 48 település tartozik, illetve 16 település részére történik társvállalati vízátadás. A XV/C akna elsősorban az Oroszlány és Kisbér környéki településeket látja el ivóvízzel, a XIV/A aknából a Tatabánya és Tata környéki, illetve Bicske – Zsámbék térségében Fejér és Pest megyei fogyasztókhoz jut el a víz. A vízbánya két vízbázisa több mint 200000 főt lát el kiváló minőségű ivóvízzel. ÉDV által az ivóvízrendszerekbe betáplált több mint fele a Vízbányából származik.
Tatabányai XIV/A vízbányában kitermelt karsztvíz 2009-ben ásványvíz minősítést kapott.