Telefonos ügyfélszolgálat: +36 80 555 222
Hibabejelentés: +36 80 426 426 (0-24)

Víztermelő Bányaüzem

A VÍZBÁNYÁK TÖRTÉNETE

Az Északdunántúli Vízmű Zrt. a XIV/A és a XV/C vízaknái a több mint százéves tatabányai szénbányászat utolsó működő létesítményei. Itt 1899-től már a bányákból, később a bánya által épített vízaknákból, kiemelt karsztvíz látta el a település közintézményeit, lakosságát, ipari üzemeit, közkútjait ivóvízzel.

A Tatai-medence vízgyűjtőterületén történő bányászati munka komoly nehézségeket okozott a szakembereknek. A XIV/A vízakna függőleges aknájának mélyítése 1959-ben kezdődött és 1964-ben érte el a tervezett mélységet (250 m). Alapvető feladata, a XIV-es aknai szénvagyon kitermelésének elősegítése volt aktív vízszint süllyesztéssel, továbbá a vízszolgáltatás nyújtása a fent említett felhasználók részére. A szénbányászat működésére az egyik legjelentősebb veszélyforrást a nagy mélységekbe leszivárgó, megszűrt, letisztult és ott tárolt csapadék, a karsztvíz jelentette. XIV/A vízakna építésének célja a bányajáratokba beszivárgó víz kiemelése, így a biztonságosabb körülmények között történő szénbányászat megvalósítása volt. A XV/C mélyítése 1964-ben kezdődött, a +194,5m szintről a +2,0m-ig.  Az eredeti létesítési cél a karsztvíztükör süllyesztése olyan mértékben, hogy az a bányaművelést ne veszélyeztesse. (aktív vízvédelem) A 80-as évek közepén a szénbányászat már nem volt gazdaságosan folytatható, így ezután az Európában egyedülálló vízbányák feladatává a lakosság, az intézmények és gyárak vízigényének kielégítése vált.

A vízaknákat a Tatabányai Szénbányák Vállalata üzemeltette. Az ivóvizet mindkét akna közelében a felszínen átadta a regionális rendszert üzemeltető vízmű szervezetnek.  A vízaknák mellett létesített vízmű telepek, végzik jelenleg is az átvett víz elosztását és a regionális rendszerekbe történő továbbítását.

A két vízakna üzemeltetését a Tatabányai Szénbányák Vállalat felszámolása után, 1993-tól, a megalakult Karsztaqua Kft. végezte. Az ivóvíz szolgáltatást így még mindig két gazdasági szervezet végezte, mely a fogyasztói ellátás biztonságát tekintve nem volt optimális, ezért 1998-ban a Karsztaqua Kft. beolvadt az Északdunántúli Vízmű Zrt.-be.

A VÍZBÁNYÁK MAI SZEREPE

A felszín alatti 200-250 méteres mélységből kitermelt kiváló minőségű és ízű – együttesen jelenleg 58 ezer m³/nap technikai termelőkapacitású aknákból termelt karsztvíz képezi a tatabányai székhelyű Északdunántúli Vízmű Zrt. ivóvízbázisának kb. 75 %-át. A ma kiemelt víz mennyisége töredéke a korábbi szénbányászat idején kiemelt vízének, így a karsztrendszer a jelen időszakra szinte teljesen feltöltődött, a bányászatot megelőző időszak eredeti szintjére. Az utóbbi évtizedekben az éves periódusokat tekintve kevesebb víz kerül kiemelésre, mint ami a csapadékból a karsztrendszerbe bejut, így annak vízmérlege tartósan pozitív.

Napjainkban a vízaknák öt város (Tatabánya, Tata, Oroszlány, Bicske és Kisbér), valamint 57 község mintegy 235 000 lakosának, intézményeinek és ipari üzemeinek vízellátását biztosítják. 2024-ben 17,1 millió m³ vizet termeltek ki együttesen a vízaknákon, amely 18,0 %-kal több a 2007-ben kitermelt mennyiségnél. Ugyanígy ebben az időszakban a fogyasztók, a gazdaság szereplők száma a térségünk fejlődésével párhuzamosan jelentősen/dinamikusan bővült, ami napjainkban sem állt meg.

2012-től az adott időszak és a jövőbeli fogyasztók vízigényeinek biztonságos ellátása érdekében, több nagy projekt keretében a víztermelés és vízellátás hálózati rendszereiben jelentős volumenű és komplex (gépészeti, villamossági, vízkezelési) felújítások, fejlesztések, bővítések történtek. XV/C vízakna teljeskörű felújítása, térségi jelentőségű ivóvizes gerincvezetékek cseréje ill. kiépítése. 2025-től újabb bővítési és fejlesztési projektek kivitelezési munkái indulnak. XV/C vízaknán az üzemelők mellett új ivóvizes medencék és új vastalanító létesítmények építése, beüzemelése. XIV/A vízakna felszíni és bánya béli létesítményeinek és berendezéseinek teljekörű rekonstrukciója és termelési kapacitás bővítése.

Tatabányai XIV/A vízbányában kitermelt karsztvíz 2009-ben ásványvíz minősítést kapott külön kezelést nem igényel fertőtlenítés csak a hálózatba bocsátott víz másodlagos szennyeződésének megakadályozása céljából történik. A mindenkor egészséges és jó vízminőséget a tervezett és az ütemezett vízminőség vizsgálatokkal folyamatos zavarosságméréssel és a medence befolyóknál történő klórozással (0,2mg/l) biztosított.

A biztonságos vízellátás érdekében, a Víztermelő Bányaüzeme saját karbantartó és hibaelhárító szakember gárdával rendelkezik. Folyamatos ügyeleti rendszerben végzik el a szükséges javításokat.

Hírek, ESEMÉNYEK

TÁJÉKOZTATÁS HIBAJAVÍTÁSI MUNKÁLATOKRÓL - SÁRISÁP

Tájékoztatjuk tisztelt Felhasználóinkat, hogy Sárisápon az Akácfa és az Arany János  utcákban az ivóvíz-közhálózaton végzett munkálatok miatt a mai napon,…

TÁJÉKOZTATÁS HIBAJAVÍTÁSI MUNKÁLATOKRÓL - TOKODALTÁRÓ

Tájékoztatjuk tisztelt Felhasználóinkat, hogy Tokodaltárón az Árpád utcában az ivóvíz-közhálózaton végzett munkálatok miatt a mai napon, 2025.05.16-án előreláthatólag 22:00-ig időszakos…

TÁJÉKOZTATÁS HIBAJAVÍTÁSI MUNKÁLATOKRÓL - Esztergom

Tájékoztatjuk tisztelt Felhasználóinkat, hogy Esztergom, Etter Jenő utcában az ivóvíz-közhálózaton végzett munkálatok miatt 2025.05.16-án előreláthatólag 18:00-ig időszakos szolgáltatáskiesés várható. Szíves…

Dolgozz nálunk!

Lehet annál szebb hivatás, mint friss, egészséges ivóvízzel ellátni több mint 200 ezer embert nap mint nap? Szerintünk nincs! Ha te is szeretnél részese lenni e nemes küldetésnek, jelentkezz aktuális álláshirdetéseinkre vagy regisztrálj adatbázisunkba!

Megszakítás